Galeria Zdjęć

Forum Dyskusyjnego Papugi

Pomoc / FAQ

Tematy pomocy, często zadawane pytania:


UWAGA: działanie pewnych funkcji uzależnione jest od aktualnych ustawień.
Spis treściFAQ


Lista kategorii i albumówKategorie (mogą się dzielić na podkaregorie). Klikając na nazwę kategorii wchodzimy do niej.
Albumy w kategorii (mogą być wyświetlane w kolumnach). Jeśli ilość albumów w kategorii przekroczy dopuszczalną, obok nazwy kategorii pojawią się cyferki - linki do kolejnych stron. Klikając na nazwę albo na miniaturkę wchodzimy do tego albumu.
Specyficzna kategoria. W tej kategorii tworzą się podkategorie w których użytkownicy mogą zakładać swoje prywatne albumy. Te subkategorie tworzą się same jeśli użytkownik założy przynajmniej jeden album i doda do niego conajmniej jedną fotkę. (patrz niżej)
Ostatnio dodane jak i inne które mogą się tu pojawiać poza losowo wybranymi (np. ostatnio komentowane, najwyżej oceniane, najczęściej oglądane) to specyficzne kategorie pokazujące fotki jak w tytule tej ramki. Podczas wyświetlania strony głównej pokazują zawartość z wszystkich albumów niezależnie w jakiej kategorii one są. Kiedy przeglądamy kategorię, pokazują dane z albumów w tej kategorii.
Informacja o zawartości albumu
Mini statystyki albumuPasek menu wyświetlania zawartości

 • Ikonki flag pozwalają zmienić wersję językową (Wersja polska jest nie tyle tłumaczona ile pisana przeze mnie, więc będzie odbiegała od innych języków)
 • Albumy Przechodzimy do widoku miniatur KATEGORII w której jesteśmy, nie do strony głównej!
 • Ostatnio dodane Wyświetli nam miniaturki wszystkich zdjęć (patrz uwaga poniżej) posortowanych według daty dodania. Cyferki na dole pozwalają przejść do kolejnych stron.
 • Nowe komentarze Wyświetla miniaturki fotek które ostatnio komentowano (patrz uwaga). Powtarzające się miniaturki nie są błędem, tylko ta fotka była kilka razy komentowana. Pod miniaturką wyświetla się fragment komentarza.
 • Najczęściej oglądane Wyświetlają się miniaturki posortowane według liczby oglądnięć (patrz uwaga)
 • Najwyżej ocenione Wyświetlają się fotki posortowane według oceny. Aby zdjęcie dostało się na listę musi mieć zaliczoną określoną liczbę głosów (ilość ustawia admin)
 • Ulubione Wyświetla zawartość katalogu "ulubionych" Sposób dodawania do ulubionych = kliknij!
 • Szukaj Przeszukuje zbiór według "słów kluczowych" i wyświetli wyniki w postaci miniaturek. Dlatego jeśli chcemy aby inni znaleźli fotkę - dopiszmy te słowa kluczowe.
UWAGA! Wszystkie powyższe przyciski wyświetlają wyniki z kategorii albo albumu w którym się aktualnie znajdujemy. Np. kliknięcie na przycisk "komentarze" kiedy jesteśmy na stronie głównej albumu wyświetli wszystkie komentarze z wszystkich albumów niezależnie od kategorii w której one się znajdują, zaś jeśli będziemy w jakiejś kategorii - wyświetlone zostaną komentarze z wszystkich albumów ale w tej kategorii. Jeśli będziemy w jakimś albumie, wyłącznie z tego albumu.Jak znaleźć wszystkie fotki albo komentarze jakiegoś użytkownika?

 • Aby wyświetlić w postaci miniaturek wszystkie fotki które użytkownik dodał, komentował, trzeba wejść do jego "profilu" w albumie. Wystarczy kliknąć na jego ksywkę która jest linkiem. Na dole tego mini profilu będą 2 miniaturki - ostatnio dodana fotka z lewej i ostatnio komentowana fotka z prawej. Jeśli klikniemy na te miniaturki, wyświetli się lista (w postaci miniaturek) wszystkich fotek tego usera dodanych bądź komentowanych.Nawigacja oraz sortowanie zawartości, wyników poszukiwań itd.

Nazwa albumu w którym jesteśmy
Ścieżka gdzie się znajdujemy. Klikając na nazwy - linki przechodzimy w to miejsce. W przypadku kiedy będą subkategorie, ta ścieżka będzie dłuższa.
Sortowanie - klikając na znaczki  +  -   możemy posortować wyniki rosnąco albo malejąco według nazwy która jest obok tych znaczków.Przeglądanie, ocenianie, komentowanie fotek.

Wszystkie powyższe operacje wykonuje się na jednym ekranie dostępnym po kliknieciu na miniaturkę, gdziekolwiek ona się znajduje.Narzędzia dostępne podczas oglądania fotek

Zdjęcie - miniaturka pośrednia. Jeśli po najechaniu na fotkę kursor zmieni się w "palec" - znaczy jest dostępna większa fotka. Wystarczy kliknąć, otworzy się w popupie.
Tytuł zdjęcia
Opis zdjęcia
Która fotka jest oglądana / ile fotek jest w tym albumie
Przejście do widoku miniatur w tym albumie
Otwieranie zamykanie okna informacji o zdjęciu jak niżej . Tutaj też można dodawać fotki do swoich ulubionych.


Otwiera pokaz slajdów. W pokazie biorą udział zdjęcia z albumu lub katalogu w którym jesteśmy. Jeśli wejdziemy do oglądania fotki ze strony głównej bez wchodzenia do albumu, (np. ostatnio dodane) to w pokazie będą brały udział wszystkie fotki dodane do wszystkich albumów we wszystkich kategoriach. Pokaz wyświetla tylko miniaturki pośrednie.
Użycie tego przycisku umożliwia wysłanie e-kartki z właśnie oglądana fotką. Wysyłane e-kartki są rejestrowane w bazie danych - kto wysłał, do kogo, treść. Nie każdą fotke można wysłać jako e-kartkę. Użuykownik który dokonuje uploadu fotki może zabronic wysylanie jej jako kartkę. Próba wysłania takiej kartki da odpowiedni komunikat w formie "alertu".
Nadużywanie tej opcji a zwłaszcza wysyłanie kartek sprzecznych z prawem i dobrymi obyczajami będzie karane zablokowaniem dostępu do albumu (ban w albumie)

Fragment e-kartki:Tymi przyciskami przechodzimy do poprzedniej, następnej fotki w albumie który oglądamyKomentowanie, ocenianie, pasek filmu

 • Nie ma chyba potrzeby opisywać. Lista dodatkowych emotków będzie dostępna później.Jak założyć prywatne albumy? Jak nimi zarządzać?

Pierwszym krokiem będzie przełączenie się z trybu użytkownika na tryb admina jak na rysunku:

Po przełączeniu pojawi się dodatkowe menu w którym:
 • Tworzenie/porządkowanie służy do zakładania nowych albumów, usuwania albumów, zmiany kolejności wyświetlania
 • Modyfikacja pozwala na zmianę nazwy albumu, dodanie opisu, Określenie uprawnień (o tym niżej)
 • Przycisku "Mój profil" radzę nie używać. Zostaniecie przeniesieni do Swojego profilu na forum (ze względu na wspólną bazę userów)
Kiedy klikniemy na "Tworzenie/porządkowanie" zobaczymy taki ekran, na którym:
Klikamy na przycisk. Pojawi się nam domyślna nazwa albumu: "Nowy album"
W tym oknie zmieniamy nazwę albumu (który jest wyżej zaznaczony)
Tymi strzałkami zmieniamy kolejność jak się albumy mają wyświetlać.
Tutaj kasujemy album (który jest zaznaczony na liście)
Lista posiadanych albumów. Tutaj zaznaczamy album na którym chcemy zrobić jakąś operacje.
Po wykonaniu wszystkich zmian klikamy tutaj
UWAGA! Albumy będą widoczne dopiero kiedy zrobimy do nich upload fotek. Jeśli w żadnym albumie nie ma żadnej fotki, wtedy nawet Prywatna Galeria nie jest widoczna!

Wybranie drugiego przycisku ("Modyfikacja moich albumów") pozwala na:
 • zmianę nazwy albumu
 • dodanie opisu
 • określenie uprawnień takich jak jakie grupy mogą album oglądać
 • czy pozwala się gościom (gość w znaczeniu gość w naszym albumie a więc inny użytkownik) na komentowanie
 • czy pozwala się gościom (gość w znaczeniu j.w.) na ocenianie
 • można określić jaka fotka ma być domyślną ikonką albumu (można ustawić albo na ostatnio dodaną, albo wybrać jakąś z już załadowanych)
Wyboru albumu który modyfikujemy (z już założonych) dokonujemy w rozwijanym okienku na górze ekranu.
Po zakończeniu prac w trybie admina przełączamy się na tryb użytkownika. Stan przycisku pokazuje operacje do wykonania a więc "Tryb Usera" oznacza przejście do trybu użytkownika.

Upload fotek

Album umożliwia załadowanie zdjęć zarówno z własnego twardego dysku jak i z adresów url (z netu). Równocześnie możliwe jest dodanie równocześnie większej ilości fotek.
Po kliknięciu na przycisk "Upload" pokaże się nam ekran na którym składamy zamówienie na ilość pól uploadu z dysku i ilość pól na adresy URL. Ponad formularzem jest informacja ile max jest dopuszczonych. W przykładzie zamówiono 3 pola z własnego dysku i 2 pola z adresów URL.Po kliknięciu na przycisk "Dalej" zobaczymy ekran na którym pokazujemy pliki na dysku lub wpisujemy adresy URL (adresy muszą być kompletne i do konkretnych plików graficznych a więc zaczynać się http:// a kończyć nazwą pliku wraz z rozszerzeniem (np. fotka.jpg) Ilość pól będzie zgodna z zamówieniem. Ale nie ma obowiązku wypełniania wszystkich. Można pozostawić puste jeśli się rozmyśliliśmy. W przykładzie mimo że zamówiłam 3 i 2 pola, to użyłam tylko 2 i 1 pole. Po wypełnieniu formularza klikamy "Dalej"Operacja zostanie zakończona komunikatem o ilości załadowanych fotek oraz jeśli wystąpią błędy, to komunikatem błędów. (Przepraszam, że jeszcze nie wszystko przetłumaczone). W przypadku wystąpienia błędów (tutaj za duży wymiar w pikselach) nie sugerujcie się ramką (oznaczyłam na żółto) - nie jest to czynność do wykonania a jedynie nazwa pola (z poprzedniego ekranu) w którym wystąpiły błędy. Czytamy co nam album napisał i klikamy "Dalej" jeśli cokolwiek się załadowało (tutaj dwa pliki się załadowały)Teraz nasz upload musimy umieścić we właściwych albumach (obowiązkowo) i (to już nie jest obowiązkowe) nadać nazwę fotce, dodać opis, wpisać słowa kluczowe (dla wyszukiwarki)Wybieramy album, gdzie się fotka ma znaleźć (czerwona strzałka). Na początku mamy nasze albumy (z naszej prywatnej galerii - bez zaznaczonej kategorii) następnie inne albumy publiczne opisane - w nawiasie kategoria i obok nazwa albumu. Jeśli dodaliśmy więcej fotek i jeszcze jakieś czekają w kolejce na dodanie, będzie widoczny komunikat oznaczony żółtą strzałka. Nie wskazanie albumów gdzie mają być umieszczone fotki spowoduje, że pozostaną one w katalogu tymczasowym i nie będą widoczne.Podczas dodawania do albumów użytkownik decydyje także, czy na fotce ma się wyświetlać znak wodny oraz czy fotka może zostać użyta przez ibbych jako e-kartka. Pozostawienie tych pól wolnych lub wpisanie YES oznacza że znak będzie i można wysyłać. Wpisanie w te pola NO - oznacza wyłączenie.Edycja, obróbka fotek

Własne zdjecia można edytować: opis i tytuł. Można też usuwać foty oraz przenosić je pomiędzy albumami. Nie ma chyba potrzeby szczegółowo objaśniać jak to robić. Te wszystkie formularze są dość dokładnie opisane.
Przyciski do edytowania są widoczne po przełączeniu się na tryb administrowania!
Będąc w tym trybie można także trochę obrobić swoje fotki i tym trochę się tu zajmę.
Pokażę jak można obrócić i przyciąć taką fotkę:Jeśli jesteśmy w trybie administrowania, pod załadowanym zdjęciem (na miniaturce pośredniej) zobaczymy przyciski jak wyżej. Klikamy na ten pierwszy - "przytnij i obróć". Zdjęcie otworzy nam się w pełnym wymiarze w nowym oknie w edytorku.
Pierwszą operacją będzie obrócenie fotki o 90°Wybieramy z lewej strony jak fota ma być obrócona (+ to zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i klikamy podgląd (preview) żeby zobaczyć czy operacja się udała. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu - fotkę zapisujemy (save picture)
Jeśli mamy więcej operacji do wykonania, nie robimy ich w jednej edycji. Po każdej operacji fotkę zapisujemy i edytujemy ponownie!
Teraz można przyciąć fotkę, tzn. okroić o niepotrzebne marginesy. W tym celu zaznaczamy okienko "Enable clipping, aply to crop". Pojawią się nam 2 narożniki które łapiemy myszą i przesuwamy:


Jeśli już uzyskaliśmy wymagany efekt zapisujemy obraz (Save picture) Który zapisze zarówno zdjęcie jak i miniaturkę. możemy także zapisać sama miniaturkę (Save as thumbinail) wówczas oryginalny obraz pozostanie bez zmianPo wykonaniu tych operacji okno do edycji fotki można zamknąć. Zaś ekran na którym oglądamy fotkę odświeżyć z controlem (ctrl+F5) aby zobaczyć efekt. Powyższe operacje są nieodwracalne!
FAQ

Jestem zalogowany na forum a mimo to wchodząc do albumu wyświetla się komunikat że mam się zalogować!

Sprawdź, czy masz wyłączoną obsługę ciasteczek. Album do logowania używa ciasteczka z forum. Jeśli obsługa jest wyłączona, nie może odczytać zawartości a więc zalogować
Nie widzę przycisku do uploadu, Nie widzę też przycisku do powrotu na forum oraz paru innych.

Na niektórych skórkach część menu jest ukryta. Uaktywnia się po najechaniu kursorem na znaczek - najczęściej na @Przykład skórki z taką konstrukcją.

Jak się zarejestrować? Jak się logować?

Album jest częścią forum dyskusyjnego. Zarówno rejestracja jak i logowanie na forum są równocześnie rejestracją czy logowaniem w albumie. Innej drogi nie ma.
Czy mogę edytować albo usuwać swoje fotki? Czy mogę edytować swoje komentarze?

Swoje komentarze można edytować i poprawiać. Swoje fotki można edytować (tytuł, opis), przesuwać do innych albumów oraz usuwać. Można takze usunąć wszysykie komentarze pod swoją fotką a także zresetować wyniki głosowania (operacje usuwania komentarzy i głosowań sa nieodwracalne). Edytując opis można także zmienić zezwolenia (znak wodny, e-kartki). Wszystkie powyższe opcje są dostepne po przełączeniu się w tryb administrowania.
Dodałem przez pomyłkę fotkę 2x. Przez przypadek dodałem fotkę do złego albumu. Co zrobić?

Po przełączeniu się w tryb administrowania pod zdjęciem pojawią się 3 dodatkowe przyciski. środkowy służy do edycji opisu i przenoszenia do innych albumów, prawy do usunięcia fotki (usunięcie jest nieodwracalne).
Załadowałem fotkę do prywatnego albumu i ją obrobiłem, czy jest możliwość przeniesienia jej do albumu publicznego?

Tak, można przenieść.
Znalazłem w necie ciekawą fotkę i umieściłem ją w albumie, lecz admin ją skasował, dlaczego?

W albumie można umieszczać wyłącznie fotki własne, takie do których ma się prawa autorskie. Zwracam też uwagę, że jeśli na fotkach są inne osoby, trzeba mieć ich zgodę na publikacje.
Kto odpowiada za zawartość albumu?

Do albumu odnoszą się odpowiednio punkty regulaminu o postach na forum. Administratorzy będą czynić starania, aby usuwać zdjęcia sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami. Jednak nie są w stanie wykonać to natychmiast. Za wklejone fotki odpowiada więc ten, który je wysłał. Album rejestruje IP komputera z którego została wysłana fotka (nawet jeśli załaduje się fotkę z adresu URL, jest rejestrowany IP komputera który takie polecenie wydał). Userom którzy mimo upomnień będą nadal wklejali zdjęcia które w albumie nie powinny się znaleźć zostaną w albumie zbanowani. Ban w albumie uniemożliwia także jego przeglądanie.
E-kartka nie wyświetla się u odbiorcy

W systemie e-kartek grafika nie jest wysyłana a jedynie odnośniki do grafik w Internecie. Jeśli odbiorca jest off line, jeśli serwer jest nieczynny albo fotka została usunięta z albumu, nie będzie się ona wyświetlała.
Nie działa link do oglądnięcia kartki on line.

E-kartka jest zapisana w bazie danych która jest okresowo czyszczona. Jeśli link nie działa, najprawdopodobniej kartka została już z bazy usunięta!
Czy ktoś poza odbiorcą wie do kogo wysyłam kartki? Czy może je odczytać?

Tak. Cała kartka zostaje zapisana w bazie danych: Data i kto wysłał, IP komputera, fotka którą wysłano, adresy e-mail wpisane jako nadawca i odbiorca. Treść kartki jest zakodowana a więc bezpośrednio nie można jej odczytać. Jednak w przypadku kiedy ktoś będzie reklamował że otrzymuje spam, admin ma możliwość deszyfrowania treści. Zapisy w bazie są automatycznie usuwane po ustawionym czasie. W chwili obecnej jest to 3 tygodnie.
Kartka wysłała się przypadkowo, czy można to cofnąć?

Nie, kartka zostaje wysłana natychmiast. Zapis w bazie jest tylko kopią e-kartki.
Jaki jestdopuszczony format plików?

Zdjęcia wyłącznie jako pliki jpg. Jesli Wasz aparat zapisuje pliki z rozszerzeniem jpeg, należy je zmienić na jpg. Pliki audio najlepiej jeśli będą w wydajnych formatach kompresji - wma, mp3. Pliki wideo najlepiej umieszczać jako wmv.
Czy są ograniczenia w rozmiarach fotki albo w wielkości plików które chcę załadować do albumu?

Tak, są ograniczenia w jednym i drugim, jednak w 95% album poradzi sobie sam jeśli uda sie upload. A więc trzeba się zmieścić w ograniczeniach serwera który dopuszcza 2 MB pliki ale czas trwania pojedynczej sesji nie może przekroczyć 30 sek. (timeout). Jesli upload za dużego pliku się uda, najpierw jest sprawdzana szerokość zdjęcia - jeśli jest za duża, zdjęcie zostaje proporcjonalnie zmniejszone do rozmiaru dopuszczonego (w chwili obecnej jest to 1024 px). Następnie jest sprawdzana wysokość. Jeśli jest nadal za duża po poprzedniej zmianie, zdjęcie zostaje ponownie zmniejszone do dopuszczonej wysokości (w tej chwili 768 px). Następnie jest sprawdzana kompresja. Jesli jest mniejsza niz 20% fotka zostaje poddana kompresji (80% jakości czyli 20% utraty szczegółów. Jesli po tych operacjach które skrypt wykona automatycznie plik nadal jest większy od dopuszczonego (300 KB) otrzymacie komunikat błędu. Wtedy trzeba fotkę samemu poddać silniejszej kompresji albo zmniejszyć. Jednak podczas testów tylko jedna fotka i to specjalnie "przyrządzona" nie dodała się do albumu z powodu przekroczenia wielkości pliku. Inną sprawą jest timeout. Jeśli Wasze łącze albo serwer się ślimaczą, poczekajcie lepiej aż szybkość połączenia wzrośnie. Operacje o których wyżej mowa nie zostaną wykonane jesli zdjęcie jest z błędem, nie jest to prawidłowy format jpg albo jesli upload został zakłócony i oryginalne zdjęcie załadowało się z błędem. W takich przypadkach upload takiego pliku zakończy się komunikatem o nieudanej operacji.
Czy są jakieś ograniczenia w ilości tego co dodaję do albumu?

Tak, są ograniczenia w ilości zajetego miejsca na serwerze. Ograniczenia te są zmieniane w zależności od aktualnej sytuacji na serwerze, więc nie bedę podawała jakie sa. Ograniczenia są różne dla różnych grup użytkowników. Dodam tylko tyle, że użytkownicy z grupy "sponsor" mają 2x większe limity niż inni użytkownicy.
Otrzymałem komunikat, że wykorzystałem dopuszczony limit na upload fotek. Co zrobić? Chcę dodawać nadal zdjęcia do albumu!

Jest bardzo prosta droga! Trzeba dołączyć do grupy "sponsor" czyli stać sie sponsorem serwera. Album jest pamięciożerny i transferożerny, a to są te pozycje za które się płaci. Dzięki Waszym wpłatom mogę dokupić dodatkowe miejsce, transfer a więc dawać większe limity.
Wyczerpał mi się limit na upload! Nie chcę płacić a chcę dalej dodawać fotki. Jest jakieś rozwiązanie?

Pamiętaj, za twoją obecność w albumie i na forum płaci ktoś inny. Ale jest sposób. Wybierz swoje zdjęcia które dodałeś wcześniej zwłaszcza jesli są nieciekawe i je skasuj.
Podczas uploadu widzę komunikat, że max mozna dodać X plików. Czy to znaczy, że taki jest mój limit w albumie?

Nie ma limitu ilości dodanych plików, jest tylko limit quoty dyskowej (zajętego miejsca). Ilość plików podczas uploadu jest ustawionym przez administratora ograniczeniem ile plików można dodać w jednej sesji.
Czy mogę sprawdzić ile moje pliki dodane do albumu zajmuja obecnie miejsca?

Jest to możliwe na forum w widoku profilu np. po kliknięciu na swoją ksywkę na liście zalogowanych albo na przycisk [Profil] pod swoimi postami (nie w edycji czyli klikając na "profil" w menu)


Administrator zastrzega sobie prawo do wykorzystania umieszczonych w Albumie zdjeć na związanym z Albumem Forum i w serwisie interentowym - Papuzie Centrum Informacyjne. Zdjecia będą podpisane nazwą użytkownika i linkiem do Albumu.